Erkeklerde Sağlıklı Testosteron

Erkekler yaşlandıkça testosteron düzeyleri sıklıkla azalır. Düşük testosteron seviyeleri, erkeğin fiziksel ve zihinsel refahını olumsuz yönde etkileyebilir.

Araştırmalar Resveratrol’ün erkeklerde üreme fonksiyonunu olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Hayvan modellerini kullanan bir çalışmada, Resveratrol verilen gruplarda kan testosteron düzeylerinde artış olduğu bildirildi. [1]

Ayrıca çalışmada Resveratrol takviyesi erkeklerde normal ve sağlıklı doğurganlığı desteklemeye yardımcı bulundu. Bu üreme çağındaki erkekler için iyi bir haber olsa da, yaşlı erkekler de yararlanabilir. Testosteron kemikleri güçlendirir, kas kütlesini arttırır ve erkeklerde olumlu bir görünümü teşvik eder.

Referanslar
[1] Shin S, et al. Trans-resveratrol relaxes the corpus cavernosum ex vivo and enhances testosterone levels and sperm quality in vivo. Arch Pharm Res. 2008 Jan;31(1):83–87.

[2] Liu Y, et al. Effect of resveratrol on blood pressure: a meta-analysis of randomized controlled trials. Clin Nutr. 2015 Feb;34(1):27–34.