Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Aralıklı oruç tutarak veya sadece yediğinizi azaltarak, kalorileri % 30 oranında azaltabilir, sağlıklı ve uzun ömürlü olabilirsiniz. Kalori kısıtlama ve oruç tutma, bazı türlerde uzun ömürlülüğü yüzde 40 veya daha fazla artırabilir. Kalorileri sınırladığınızda, vücut kendisini sıkıntıdan kurtulmasına yardımcı olan bir savunma mekanizmasına girer.

Resveratrol, oruç tutmanın veya kalorinin azaltılmasının sağlığa etkilerini taklit ederek kilo vermenize yardımcı olabilir. Bunu, kalori kısıtlama uygulayan bireylerde artan aynı hormon olan adiponektin oluşumunu uyararak yapar. [1]

Adiponektin, kilo kaybı, lipit metabolizması ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesi yoluyla metabolik ve kardiyovasküler sağlığı teşvik eder.

Başka bir deyişle, adiponektin normal kan şekeri korunmasına yardımcı olur, kalbinize yardımcı olur ve kilo vermenize yardımcı olur. Resveratrol adiponektini uyardığından, her ikisinden de faydalanırsınız.

Referanslar
[1] Renes J, et al. Calorie restriction-induced changes in the secretome of human adipocytes, comparison with resveratrol-induced secretome effects. Biochim Biophys Acta. 2014 Sep;1844(9):1511–1522.