Beyninizi ve Sinir Sisteminizi Korur

Beyin desteği ister misiniz? Bazı uzmanlar Resveratrol’ü hafıza ve beyin sağlığını geliştirmeye yardımcı olan nootropik bir madde olarak görüyorlar.
Trans-resveratrolün doğrudan beyninizi ve sinir sisteminizi desteklediğini biliyor muydunuz? Diğer bazı antioksidanların aksine, trans-resveratrol, doğrudan beyin hücrelerine girebileceği kan-beyin bariyerini geçer. Bu, beyin artı merkezi ve periferik sinir sistemleri dahil olmak üzere sinir sağlığı için pozitif, doğrudan destek sağlar.

Araştırmacılar Resveratrol’ün beyine kan akışını arttırdığını bulmuşlardır. [1] Kan akışını arttırdığınızda, beyninize daha fazla oksijen, glikoz ve diğer besinleri alırsınız. Bu da, bilişsel işlev'in korunmasına, açıkça düşünebilme, sağlıklı bir hafızaya sahip olma ve odaklanmaya devam etme yeteneğine yardımcı olur – [2] 23 yaşındaki katılımcılar ile yapılan bir çalışmada, Resveratrol alan katılımcıların belleklerinde önemli gelişmeler gözlemlenmiştir. [3] Bileşik, katılımcılarının glikoz metabolizmasını geliştirmenin ek faydasını sunmuş ve Resveratrol’ün yaşlandıkça beyin sağlığının korunmasına yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır.

Referanslar
[1] Kennedy DO, et al. Effects of resveratrol on cerebral blood flow variables and cognitive performance in humans: a double-blind, placebo-controlled, crossover investigation. Am J Clin Nutr. 2010 Jun;91(6):1590–1597.

[2]Abraham J, Johnson RW. Consuming a diet supplemented with resveratrol reduced infection-related neuroinflammation and deficits in working memory in aged mice. Rejuvenation Res. 2009 Dec;12(6):445–453.

[3]Witte AV, et al. Effects of resveratrol on memory performance, hippocampal functional connectivity, and glucose metabolism in healthy older adults. J Neurosci. 2014 Jun 4;34(23):7862–7870.