Sağlıklı Yaşlanmayı Destekler

Bir antioksidan olarak Resveratrol, serbest radikallerin hücrelerinize yol açtığı zararların bir kısmını engeller. Vücudunuz, gıda veya sudaki kimyasal böcek ilaçlarından tutun güneş ışınlarına veya normal yaşlanmaya kadar değişen çeşitli kaynaklardan serbest radikallere maruz kalır.

Oksidatif stres, vücudunuza çevreden giren serbest radikallerle vücudunuzdaki antioksidanlar arasında onları yok etmeye çalışan bir dengesizliktir. Bu oksidatif stres, vücudunuzun yaşa bağlı değişiklikleriyle birlikte devam eden bazı şeylerden sorumludur. Şanslıyız ki, çalışmalar Resveratrol’ün serbest radikal hasarı ve oksidatif stresi azaltma kabiliyetine dikkat çekti.

2011 yılında yayınlanan bir çalışmada, 20 gönüllünün altı hafta boyunca Resveratrol ve Plaseboya (bir şeker hapı) nasıl cevap verdikleri değerlendirildi. Resveratrol alan hastalar oksidatif stresi azalttı ve yaygın olarak yaşa bağlı bazı hastalıklarla ilişkili düşük şişme ve kızarıklık seviyelerine sahipti. [1]

Başka bir çalışmada, Resveratrol oksidatif stresi ortadan kaldırdı ve nöroprotektif etkileri vardı. [2]

Referanslar
[1] Ghanim H, et al. An antiinflammatory and reactive oxygen species suppressive effects of an extract of Polygonum cuspidatum containing resveratrol. J Clin Endocrinol Metab. 2010 Sep;95(9):E1–E8.

[2] Kumar A, et al. Neuroprotective effects of resveratrol against intracerebroventricular colchicine-induced cognitive impairment and oxidative stress in rats. Pharmacology. 2007;79(1):17–26.