Kalp Sağlığını Destekler

Muhtemelen, kırmızı şarap içmenin kalp ve damar sağlığına iyi geldiğini duymuşsunuzdur. Uzmanlar, Resveratrol’ün kalbinizdeki bu olumlu etkiden sorumlu olan bileşen olduğunu söylüyor. Resveratrol “kötü kolesterol” veya düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) seviyelerinin normalleştirilmesine yardımcı olur. [1] Kötü kolesterolün sağlıklı seviyelerde tutulması sizi kalp krizine veya felce neden olabilecek atardamarlarınızdaki plak birikimine karşı korur.

Resveratrol’ün kan damarlarınızı rahatlattığını ve bununla birlikte kan basıncının en iyi seviyede tutulmasını sağladığını biliyor muydunuz?
Ek olarak, Resveratrol, normal kan basıncının korunmasına yardımcı olur. Özellikle, sistolik kan basıncınızı normal seviyelerde tutan kan damarlarını rahatlatır; sistolik kan basıncı; ölçümünüzdeki en yüksek sayıdır ve size kan pompalanırken atardamarlarınızdaki gerilimi gösterir. [2]

Kan basıncınız ve kolesterolünüz yaşla yavaş yavaş yükselme eğilimindedir ve bu sağlıklı antioksidan takviyesini almak insanların altın yıllarını mutlu bir yürekle geçirmelerine yardımcı olabilir.

Referanslar
[1] Chang G-R, et al. Resveratrol protects against diet-induced atherosclerosis by reducing low-density lipoprotein cholesterol and inhibiting inflammation in apolipoprotein E-deficient mice. Iran J Basic Med Sci. 2015 Nov;18(11):1063–1071.

[2] Liu Y, et al. Effect of resveratrol on blood pressure: a meta-analysis of randomized controlled trials. Clin Nutr. 2015 Feb;34(1):27–34.